Ćwiczenia słuchowe dla dzieci- książeczki, które rozwijają percepcję słuchową

 


Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Dbanie o odpowiedni rozwój dziecka w dużej mierze powinno także opierać się na ćwiczeniach słuchowych. Dlaczego to takie ważne? Percepcja słuchowa, czyli spostrzeganie słuchów, jest jedną z podstawowych funkcji psychofizycznych, zaangażowanych w czynność czytania i pisania. Ma ona ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka- jego mowy, późniejszej nauki w szkole i postrzegania świata. Istnieje kilka symptomów świadczących o zaburzeniach percepcji słuchowej. Niepokojące dla rodzica powinno być m.in. trudność dziecka w zapamiętywaniu wierszy, rymowanek, nieumiejętność wydzielania głosów i sylab w wyrazach, przekręcanie słów. Systematyczne prowadzenie ćwiczeń z dzieckiem ma ogromny wpływ na proces uczenia umiejętności czytania i pisania. Warto je wykonywać nawet jeżeli nie zauważyliśmy u naszej pociechy żadnych niepokojących objawów. Jak ćwiczyć? Pomocne są różne zabawy typu wymyślanie rymów, wysłuchiwanie i wyklaskiwanie usłyszanego rytmu, czy wysłuchiwanie i rozpoznawanie dźwięków naturalnych, dochodzących z otoczenia- samochodów, zwierząt, kroków na korytarzu... Świetnie sprawdzą się także książeczki dla dzieci, takie jak "Ćwiczenia słuchowe dla dzieci" wydawnictwa WiR. Przydadzą się zarówno przedszkolakom, jak i dzieciom rozpoczynającym naukę w szkole. Znaleźć w nich można ćwiczenia dotyczące m.in. rymów, identyfikowania sylab w nagłosie, dzielenia na sylaby, rozpoznawanie długości dźwięków, paronimów, ciągów sylabowych i pamięci słuchowej. 


Książeczki są bardzo ładnie wydane, kolorowe, dzięki czemu zachęcają dziecko do ich bliższego poznania. Do każdej zabawy dołączona jest instrukcja dla dorosłego, wyjaśniająca jak prawidłowo ćwiczyć z dzieckiem. Ćwiczenia nie są trudne i co najważniejsze nie są męczące. Dzięki temu maluch chętnie w nich uczestniczy, a same zadania wydają mu się bardziej zabawą niż treningiem. Początkowo myślałam, że na na jednym ćwiczeniu skończymy. Szybko okazało się jednak, że mojej córci tak się spodobały, że chciała przejść do kolejnych. Na jednym posiedzeniu doszłyśmy prawie do połowy książeczki. To ogromny sukces, bo moja pociecha niestety nie należy do cierpliwych dzieci, szybko się dekoncentruje i odmawia dalszej współpracy. W przypadku tej książeczki było inaczej, co utwierdziło mnie w przekonaniu, że po te publikacje naprawdę warto sięgać. 


Współpraca reklamowa

Komentarze

 1. Bardzo mnie zainteresowały prezentowane książeczki rozwijające percepcję słuchową u dzieci. Świetna sprawa! Jestem pełna podziwu, ile jest teraz takich pomocnych publikacji!
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że takie książki są wydawane.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój synek ma właśnie problemy z percepcją słuchową. Dowiedziałam się o tym w czasie badań w Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej. Chętnie zaopatrzymy się w te książeczki :) Anula

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tego typu książeczki to ogromna pomoc :) Warto po nie sięgać :)

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Nie dość, że ładnie wydane to jeszcze bardzo rozwijające :)

   Usuń
 5. Rewelacyjne książeczki. Pięknie wydanie! 💚

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie tego typu książeczek szukam dla mojej wnusi. Jest obciążona dysleksją i wymaga ćwiczeń słuchowych. Dziękuję za polecenie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Sprawdziłąm cenę i uważam, że jest adekwatna do zawartości :)

  OdpowiedzUsuń
 8. So great to see these kind of books!

  OdpowiedzUsuń
 9. A wonderful headstart way to love learning.

  OdpowiedzUsuń
 10. Pomysłowe, użytkowe, super.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo mądre książeczki! Idealne dla każdego malucha :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zakochana jestem w książeczkach dla dzieci :) Tych wcześniej nie znałam, dziękuję za polecenie, zapiszę sobie, na przyszłość. Przydadzą się z pewnością :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawe książeczki. To dobrze, że takie wychodzą.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. na pewno przydadzą się wielu rodzicom i maluchom!

  OdpowiedzUsuń
 15. O, fajne przedłużenie pracy z dzieckiem po różnych wierszykach łamiących język itp. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawe i fajne książeczki :) Super pomysł !

  OdpowiedzUsuń
 17. Super książeczka :). Myślę, że nie jeden rodzic będzie nią zainteresowany :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Super, że rodzice dziś mają tak wiele pomocnych materiałów, aby wspierać rozwój dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 19. Rewelacyjne. Jestem oligofrenopedagogiem i terapeutą zajęciowym, także te pozycje z pewnością zakupię do biblioteczki:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno przydadzą się w czasie pracy z dziećmi :)

   Usuń
 20. Bardzo ciekawe książeczki, które pomogą dzieciom w rozwijaniu umiejętności słuchowych. Super, że dzielisz się tym z innymi. Być może komuś przydadzą się 👍😊

  OdpowiedzUsuń
 21. Dobrze wiedzieć, że jest coś takiego.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz