O książce, która zachowuje wspomnienia...

"Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło: i zwyczaje. I święta rodzinne. I dom pełen wspomnień. Najważniejsze jest, aby żyć dla powrotu."- powiedział kiedyś Antoine de Saint-Exupery. Wspomnienia i rodzinne korzenie budują naszą osobowość. W codziennym pędzie często zapominamy, by dbać o historię naszej rodziny i chronić ją przed zapomnieniem. Lata mijają, a rodzinne opowieści które przechodzą z pokolenia na pokolenia bledną, by w końcu nikt już o nich nie pamiętał.
Historią mojej rodziny bardzo interesowałam się jako nastolatka. Młody człowiek często chce wiedzieć coś więcej o swoich przodkach, jacy byli, czym się zajmowali, czy byli do nas podobni... Losy naszego rodu są bardzo ciekawe, dlatego wgłębianie się w historie usłyszane u babci i starszych wujków słuchałam z wypiekami na twarzy. Spisywałam je później do specjalnego zeszytu i pieczołowicie podpisywałam rodzinne fotografie. Później, gdy byłam już dorosła zaniedbałam te zapiski. Prawdę mówiąc, zgłębianiem historii naszej rodziny zainteresowałam się na nowo dzięki... zadaniu domowemu mojej córki. Na lekcję historii miała przygotować drzewo genealogiczne naszej rodziny. Wtedy zdałam sobie sprawę, że dużo dat i nazwisk gdzieś się zatarły. Dzięki mojej babci i
Internetowi udało nam się całkiem dokładnie odtworzyć drzewo naszej rodziny. Ze strony mojego taty dotarliśmy do informacji o pradziadkach z XVIII wieku! W zadanie to zaangażowała się cała rodzina. Wtedy też całkiem przypadkiem wpadła mi w ręce pięknie wydana książka "Drzewo rodowe naszej rodziny". Książka jest przeznaczona do opisywania drzewa rodowego rodziny i jej historii oraz zapisywania rodzinnych historii. Liczy ona aż 128 stron! Na pierwszych stronach książki jest rysunek drzewa, na którym wpisujemy członków naszej rodziny.


Następnie opisywanie naszej rodzinnej historii zaczynamy od "Mężczyzny i jego rodziców". Wpisujemy imię nazwisko, datę i miejsce urodzenia, zawód. Jest tu też miejsce na odpowiedź na pytania typu: "Gdzie mieszkałem w dzieciństwie", "Gdzie chodziłem do szkoły", "Szkolne przedmioty, z których byłem dobry i te, z których słaby", "Moje zainteresowania i hobby", "Najlepsze koleżanki, najlepsi koledzy", a także "Moje talenty i umiejętności". Dodatkowo można zamieścić też interesujące informacje, a także pozdrowienia lub osobiste uwagi. Jest także miejsce na przyklejenie fotografii.

Na kolejnych stronach w ten sam sposób opisujemy historię kobiety i jej rodziny, dziadków i babć w linii męskiej i żeńskiej, dalej kolejno pradziadków i prababcie.
W książce jest także drzewo genealogiczne dalszych pokoleń przodków, a także jest miejsce na zapiski o rodzeństwie, ciotkach, wujkach, kuzynach i kuzynkach.


Ostatnie strony możemy przeznaczyć na dowolne informacje uzupełniające, które chcemy upamiętnić. Samo uzupełnianie książki jest wspaniałą przygodą, która integruje całą rodzinę. To wspaniała okazja do rozmów o naszych przodkach i wspominania. Na pewno jest to także fantastyczny pomysł na prezent z okazji ślubu, urodzin, ważnej rocznicy, czy świąt. Książka będzie wspaniałą księgą rodzinną dla przyszłych pokoleń.
Za Wisławą Szymborską można by powtórzyć, że

"Umarłych wieczność dotąd trwa

Dokąd pamięcią im się płaci.
Chwiejna waluta. 
Nie ma dnia
By ktoś wieczności swej nie stracił"


Warto zadbac o pamieć o naszych korzeniach :) Książkę możecie kupić na stronie: https://moidziadkowie.pl/pl/78-drzewo-rodowe-naszej-rodziny-978808833306.htmlKomentarze

 1. Zdecydowanie WARTO! Wspaniała sprawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękna pamiątka dla obecnych i przyszłych pokoleń :)

   Usuń
 2. Świetna sprawa, fajnie to wygląda :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też jestem pod wrażeniem tej książki. Jej uzupełnienie zajmuje trochę czasu, ale ten trud się opłaca :)

   Usuń
 3. Ciekawa i wartościowa pozycja, zwłaszcza jak ktoś pasjonuje się zbieraniem informacji na potrzeby własnego drzewa genealogicznego. Wydanie też zresztą ładne, co stanowi dodatkowy plus. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, jej wypełnianie daje dużo radości i mobilizuje do szperania w przeszłości.

   Usuń
 4. Ja również uważam że warto - pięknie wygląda ta książka i napewno jest to wspaniała pamiątka ☺
  Pozdrawiam
  Lili

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka jest super :) Wspaniała pamiątka na długie lata :)

   Usuń
 5. Jaka fajna książka! Jeszcze o niej nie słyszałam. Dodatkowo jest pięknie wydana. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta książka jest ekstra musze sobie taką sprawić :)

  Buziaki:*
  Zapraszam na ostatni post -> WWW.KARYN.PL

  OdpowiedzUsuń
 7. Interesting to look into our own family tree.

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękna, wartościowa pozycja, która dodatkowo pozwala zagłębić się w historię własnej rodziny i stworzyć własne drzewo genealogiczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pędzie coedzienności tak wiele nam umyka, a dzięki tej książce możemy historię naszej rodziny spisac i uwiecznic.

   Usuń
 9. Wspaniała sprawa :) muszę sobie sprawić taką książkę :) dzięki temu można wiele ciekawych rzeczy dowiedzieć się o swojej rodzinie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zawsze chciałam spisac dzieje rodziny, ale później o tym zapominałam. Ta książka zmobilizowała mnie do działania :)

   Usuń
  2. O to trzymam za ciebie kciuki :)

   Usuń
 10. Bardzo fajna sprawa, warto pielęgnować pamięć o swoich przodkach:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dokładnie, warto się zmobilizowac i zaarchiwizowac rodzinne historie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz